Wielkanoc krd

Życzenia świąteczne

 

Niech czas wielkanocny utrzyma nasze wszystkie marzenia w mocy, aby wszystkie życzenia będą mogły się spełnić  i aby nie zabrakło nam wzajemnej życzliwości,  abyśmy przez życie kroczyli w ludzkiej godności. Wesołych świąt!

Portale i strony internetowe dla dzieci z klas IV – VIII oraz uczniów szkół ponadpodstawowych

1. Portale ogólne:

Khan Academy

https://pl.khanacademy.org/ zawiera materiały edukacyjne, ćwiczenia dla uczniów z różnych etapów edukacyjnych obejmujące matematykę, przedmioty przyrodnicze, historię.

Filmoteka szkolna

http://filmotekaszkolna.pl/dla-uczniow/materialy-filmoznawcze adresowana głównie do uczniów klas VII i VIII oraz szkól ponadpodstawowych, zawiera artykuły filmoznawcze, ćwiczenia filmowe, poradnik dla maturzystów.

Legalna Kultura

https://www.legalnakultura.pl/pl/strefa-edukacji/strefa-dla-uczniow/strony-internetowe -

baza stron internetowych dla uczniów zawierających sprawdzone ćwiczenia, materiały edukacyjne z przedmiotów: język polski, historia sztuki historia i społeczeństwo, matematyka, chemia, fizyka, biologia, geografia, informatyka, języki obce oraz portale ogólne.

Edukacja Medialna

http://edukacjamedialna.edu.pl/

Serwis edukacyjny o wychowaniu do mediów i przez media - w rodzinie, w szkole i w społeczeństwie. Serwis internetowy Fundacji Nowoczesna Polska - kompletny program do prowadzenia edukacji medialnej w Polsce. Na stronie znajdziesz scenariusze zajęć, ćwiczenia i inne materiały niezbędne do prowadzenia zajęć.

Matematyka

Pi-stacja matematyka (www.pistacja.tv)

Darmowe wideolekcje z matematyki realizujące podstawę programową od IV klasy SP do matury. Pi-stacja zaplanowała darmowe webinary powtórkowe dla ósmoklasistów i maturzystów – poniżej szczegółowy harmonogram:

Ósmoklasiści:

Wszystkie spotkania zaczynamy o godz. 19.00.

19 marca - https://youtu.be/e4JdOzkk7YI

26 marca - https://youtu.be/OunQ6Zg1UWs

2 kwietnia - https://youtu.be/CyT4zfKupeE

7 kwietnia - https://youtu.be/bze0cM-FbRk

16 kwietnia - https://youtu.be/0Ace5wW4NBM

Dołącz do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/2921056361270986/

2. Maturzyści

Maturzyści (poziom podstawowy):

Wszystkie spotkania zaczynamy o godz. 19.00.

14 kwietnia - https://youtu.be/dFypW-GM5jc

21 kwietnia - https://youtu.be/hBB6ggF_xaU

28 kwietnia - https://youtu.be/Q6gto15I930

30 kwietnia - https://youtu.be/dNGjflwLFEs

Dołącz do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/599471167304784/

Aby wziąć udział w powtórce online nie trzeba się rejestrować, wystarczy punktualnie zjawić się na kanale YouTube.com/PistacjaMatematyka klikając na link wskazany przy wybranym terminie.

W trakcie godzinnych spotkań zespół Pi-stacji będzie na żywo rozwiązywać zadania egzaminacyjne sprawiające uczniom najwięcej trudności.

Jakie tematy pojawią się na powtórkach?

Maturzyści pochylą się m.in. nad dowodami, kombinatoryką, ciągami, funkcją kwadratową i trygonometrią.

Ósmoklasiści będą mieli okazję powtórzyć procenty, pierwiastki, potęgi, zadania tekstowe, dowody czy geometrię przestrzenną. Już teraz więcej „pewniaków egzaminacyjnych” znajdziesz w artykule na stronie Pi-stacji http://bit.ly/38NBvO2

Szukasz materiałów do samodzielnej nauki matematyki, ale nie jesteś ósmoklasistą ani maturzystą? Na www.pistacja.tv czeka na Ciebie ponad 600 darmowych wideolekcji. Interesujący Cię temat możesz wyszukać za pomocą lupki lub po wybraniu etapu edukacyjnego w zakładce „Podstawa programowa”

SZALONE LICZBY

https://szaloneliczby.pl/egzamin-osmoklasisty

Arkusze egzaminacyjne z matematyki (wersja do wydruku w pdf lub wersja online, gdzie uczniowie otrzymają wyniki oraz odpowiedzi do zadań z wyjaśnieniem. Na stronie znajdziecie też zbiory zadań z poszczególnych dziedzin matematyki ). – Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty.

MATEMAKS

https://www.matemaks.pl/egzamin-osmoklasity.html

Wideolekcje z wytłumaczeniem zadań z egzaminu ósmoklasisty z matematyki z grudnia 2018 roku i z kwietnia 2019 roku. – Przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty.

MATH.EDU

http://www.math.edu.pl/testy-sp

zadania, testy, zbiory zadań, łamigłówki, ciekawostki matematyczne.

THAT QUIZ

3. Różne

https://www.thatquiz.org/pl/

Strona z interaktywnymi quizami. Wybierz dział, polecenie do wykonania, poziom trudności i ćwicz.

MATMA GWIAZDY

https://matmagwiazdy.pl/

Wideorelacje z zakresu matematyki

Edukator.pl

https://www.edukator.pl/ -

Portal edukacyjny Fundacji Nauki i Wiedzy prezentuje informacje o ciekawych projektach edukacyjnych, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, e-publikacje, praktyczne wykorzystanie narzędzi TIK w edukacji. Ponadto - materiały przydatne w realizacji zajęć, multimedia, bibliotekę wiedzy z tekstami literatury, mapy i plany, zdjęcia i wiele innych.

Edukacja Muzyczna Dzieci

https://www.edumuz.pl/

strona Marii Tomaszewskiej, autorki popularnych w latach dziewięćdziesiątych podręczników do nauki muzyki publikowanych przez Wydawnictwo M. Rożak. Na stronie można znaleźć praktyczne materiały, np. teksty piosenek oraz filmy prezentujące zajęcia muzyczne z dziećmi.

Educarium.pl

https://educarium.pl/ - portal edukacyjny mający za zadanie promować otwarte formy nauczania, zachęcać do wczesnej i mądrej edukacji dzieci poprzez konkretne doświadczenie. Na stronach portalu zamieszczono propozycje zabaw edukacyjnych, karty pracy oraz ciekawe artykuły.

Interklasa.pl

http://www.interklasa.pl/portal/index/strony- polski portal edukacyjny - jeden z pierwszych i największych w Polsce, profesjonalnych portali edukacyjnych, przeznaczony jest dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

Szkolnictwo.pl

https://www.szkolnictwo.pl/

Ogólnopolski Katalog Szkół wraz z Platformą Edukacyjną, które mają za zadanie umożliwienie znalezienia odpowiedniej szkoły oraz odbywanie nauki poprzez Internet. W katalogu szkół przygotowano szczegółowe informacje o ponad 30.000 szkół. Platforma Edukacyjna zawiera szereg lekcji i testów umożliwiających zdobywanie wiedzy z szeregu dziedzin wiedzy

4. Angielski, niemiecki, matematyka, biologia, historia, WOS, język polski, informatyka, chemia,prawo jazdy

(angielski, niemiecki, matematyka, biologia, historia, WOS, język polski, informatyka, chemia, prawo jazdy - materiały. By dołączyć do grona użytkowników wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny)

Uniwersytet Dzieci

https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/ gotowe scenariusze lekcji dla nauczycieli - Internetowa platforma wiedzy Uniwersytetu Dzieci gromadzi scenariusze lekcji napisane przez naukowców i popularyzatorów nauki z myślą o twórczych nauczycielach. Lekcje dotyczą tak różnych zagadnień jak bioróżnorodność, zmiany klimatu, życie zwierząt, urbanistyka czy inżynieria, wszystkie jednak uwzględniają podstawę programową i przystosowane są do użytku szkolnego na I I II etapie kształcenia. Dzięki nim nauczyciel, ale także rodzic może zrealizować zagadnienia zawarte w programach nauczania i kształcić wymagane kompetencje.

Scenariusze krok po kroku opisują, co może zdarzyć się na ciekawej lekcji. Zawierają propozycje dyskusji, opisy zabaw ruchowych czy instrukcje doświadczeń. W filmowych mini wykładach wykładowcy-eksperci różnych dziedzin wprowadzają młodych słuchaczy w zagadnienia naukowe, artystyczne, społeczne, techniczne.

Scholaris

www.scholaris.pl - portal wiedzy dla nauczycieli zawierający bezpłatne, elektroniczne zasoby edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Materiały dostępne na portalu są zgodne z nową podstawą programową i kompatybilne ze wszystkimi tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.

Zooniverse

https://www.zooniverse.org/?lang=pl

Umożliwia każdemu udział w prawdziwych nowatorskich badaniach w wielu dziedzinach nauki, nauk humanistycznych i nie tylko.

e-podręczniki.pl

Materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów.

Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

Class Dojo

https://www.classdojo.com/ – darmowa aplikacja, która łączy nauczycieli z uczniami i rodzicami w celu tworzenia społeczności klasy szkolnej. Nauczyciele mogą dodawać rodziców do klasy, udostępniając im zadania i zasoby takie jak zdjęcia, filmy, ogłoszenia i wiadomości.

Class Dojo dostępne jest również w języku polskim.

SeeSaw https://web.seesaw.me/

5. Narzędzie online i zestaw aplikacji mobilnych

Narzędzie online i zestaw aplikacji mobilnych ułatwiających tworzenie zadań dla uczniów i budowanie ich cyfrowego portfolio (tworzenia i przechowywania wykonanych pracy i projektów), które umożliwiają komentowanie i prezentowanie prac innym uczniom oraz rodzicom. SeeSaw umożliwia tworzenie i komunikowanie się z wirtualną klasą.

Edpuzzle

https://edpuzzle.com/

Prosta platforma ułatwiająca edukację zdalną wokół treści wideo, umożliwia wychowawcom komunikowanie się z uczniami za pomocą prostej opcji tworzenia wirtualnych grup, którym zadaje się do obejrzenia wideo rozbudowane o własne pytania i zadania. Wideo musi być dostępne na platformach takich jak YouTube lub TED.ed a zadania dodajemy samodzielnie za pomocą prostych narzędzi.

***************************************************************************

II. Kontakt online z wychowankami  za pomocą  ZOOM  - video-spotkania (zainstalowanie aplikacji na telefonie lub laptopie)

Ośmioklasiści i maturzyści mają przełożone egzaminy na czerwiec, uczą się intensywnie. Również inni, nasi wychowankowie, korzystają z dobrodziejstw nauki zdalnej. Polecam wszystkim strony w internecie i film na temat sposobów uczenia się:

 https://szybkanauka.pro/jak-nauczyc-sie-na-pamiec/

https://jaksieuczyc.pl/

https://blue-kangaroo.pl/jak-sie-uczyc-duzej-ilosci-materialu-w-3-krokach/

https://youtu.be/ucazOCyridU   FILM   Pamięć Doskonała - 7 technik uczenia się i zapamiętywania

Pozdrawiam wszystkich wychowanków - Katarzyna Rosłaniec Denkiewicz

"Umiejętność radzenia sobie ze stresem jest istotna, ponieważ od niej zależy nasza forma zarówno psychiczna, jak i fizyczna."

Oto siedem ćwiczeń na stres:

ćwiczenie 1

1. Przestań myśleć, weź głęboki oddech.

2. Wstrzymaj oddech na 4 sekundy.

3. Wydychaj powietrze z płuc przez 4 sekundy.

4. Poczekaj 4 sekundy zanim weźmiesz następny wdech.

5. Powtórz 4 cykle.

Powtarzaj to ćwiczenie tak często, jak jest to konieczne. Gdy oddychamy celowo i wolno, mózg nie może aktywować swoich lękowych programów.

ćwiczenie 2

1. Weź głęboki oddech.

2. Zacznij zataczać jak najszersze koła oczami (do zewnętrznych krawędzi oczodołów).

3. Wykonaj 4-6 kompletne koła.

4 Weź kolejny głęboki wdech.

Ta prosta metoda działa naprawdę szybko!

ćwiczenie 3

1. Weź głęboki oddech.

2. Postukaj się palcami wskazującymi w policzki (dosyć mocno).

3. Zrób to 10 do 20 razy.

4. Weź kolejny głęboki wdech.

W razie potrzeby powtórz.

ćwiczenie 4

1. Weź głęboki oddech.

2. Wsłuchaj się uważnie w jakiś szum – lodówki, wentylatora, drzew, wiatru, deszczu… (to nie może być muzyka czy inny hałas tylko cichutki szum).

3. Słuchaj przez 30 sekund.

4. Weź kolejny głęboki wdech.

ćwiczenie 5

1. Weź głęboki oddech.

2. Wsłuchaj się w swoje negatywne myśli.

3. Powiedz sobie: To jest moja myśl – i wypowiedz ją głośno.

4. Obserwuj swoje reakcje, mając świadomość, że to tylko myśl, która minie.

5. Weź kolejny głęboki wdech.

ćwiczenie 6

1. Weź głęboki oddech.

2. Wyobraź sobie, że jesteś neutralnym obserwatorem swoich problemów. Jesteś z boku, nie daj się wciągnąć w problem przynajmniej przez 3 minuty.

3. Weź kolejny głęboki wdech i napisz o swoich wrażeniach.

ćwiczenie 7

1. Weź głęboki oddech.

2. Zapisz każdą myśl, która przechodzi przez twój umysł. Rób tak przez 15 minut, nie pomijaj żadnej z nich.

3. Weź kolejny głęboki wdech i przeczytaj to, co napisałaś. Wykreśl myśli, które są dla ciebie niekorzystne.

https://zwierciadlo.pl/psychologia/rozwoj/7-cwiczen-na-stres

Muzyka jako lek na stres

„Muzyka, a szczególnie muzyka wokalna, od wieków jest znana jako panaceum. Pomaga się zrelaksować, a także jest pomocna w leczeniu wielu chorób. Co prawda nie wyleczy nas z koronawirusa, ale zawsze można jej użyć jako środka wspomagającego.”
Dobra muzyka, nawet jeśli nie wzmocni naszej odporności, to przynajmniej pomoże nam przetrwać ten trudny czas.

https://prostoomuzyce.pl/muzyka-ktora-uzdrawia

Ludzie od wieków leczą się dźwiękiem. Szamani wchodzą w trans przy pomocy śpiewu i rytmicznych uderzeń w bębenek. Dźwięk jest bardzo ważny w hinduizmie, buddyzmie, liturgii żydowskiej oraz katolickiej.

I. Nasz mózg a stres

„Mózg jest organem elektrochemicznym. Każda jego aktywność i stan psychiczny wiążą się z emisją różnego rodzaju fal. Fale mózgowe to natomiast cykle aktywności bioelektrycznej mózgu, rejestrowane za pomocą aparatury elektroencefalograficznej.

Mózg nigdy nie emituje tylko jednego rodzaju fal. Dominująca częstotliwość determinuje jednak nasz stan psychiczny. Charakterystycznym częstotliwościom fal mózgowych, oznaczanym za pomocą nazw liter alfabetu greckiego, odpowiadają w dużym stopniu stany świadomości człowieka.”

stres artykul5 KR

Aby wyjaśnić czym jest stres, popatrzmy na fale Beta.

Czynności wymagające dużej koncentracji, np. prowadzenie samochodu, zdawanie egzaminu, wygłaszanie prezentacji, granie na instrumencie to dobre przykłady aktywności umysłowych, w czasie których nasz mózg emituje fale Beta.

„ Idealny poziom tych fal pomaga nam być bardziej otwartymi i skupionymi na danej czynności, bo właśnie wówczas najlepiej rozwiązujemy problemy wymagające dużej dawki koncentracji. Jednak ciągła taka aktywność może prowadzić do zbyt intensywnej pracy naszego mózgu. Nadmierna aktywacja naszych neuronów może prowadzić do chronicznego stresu i lęku.”

Nasze czasy charakteryzują się szybkim tempem życia i nieustannymi zmianami.

„Jesteśmy skupieni głównie na działaniach, w trakcie których nasze mózgi emitują głównie fale Beta. Jak nigdy dotąd w dziejach ludzkości, nasze mózgi są nadmiernie aktywne przez większą część doby. Jesteśmy w ciągłym napięciu emocjonalnym i nawet, gdy śpimy, nie czujemy, że odpoczywamy. W ten sposób powstaje chroniczny stres.
Stres, który większości z nas codziennie dokucza, leży u podstaw niekiedy bardzo poważnych chorób. Pomimo, iż generalnie jednorazowe sytuacje stresowe nie pozostawiają po sobie trwałych szkód, to chroniczne stany napięcia, w połączeniu z niezdrową dietą i niedostatkiem aktywności fizycznej, mogą mieć niemałe konsekwencje na naszym zdrowiu: wzmożone wydzielanie adrenaliny i kortyzolu, podwyższone ciśnienie krwi, wysoki poziom glukozy oraz stan zapalny w organizmie. To wszystko prowadzi do rozmaitych problemów ze zdrowiem, do dolegliwości trawiennych, bezsenności, chorób układu krążenia, cukrzycy, otyłości i ciężkiej depresji. Przewlekły stres rujnuje, nie tylko psychikę, ale również ciało.”

II. Czy muzyka leczy?

„Naukowcy doszli do wniosku, że muzyka może nas uleczać z wielu dolegliwości zdrowotnych. Oczywiście, nie dotyczy to każdego rodzaju muzyki. Kiedyś dźwięki były znacznie mocniejsze i głębsze niż znana nam dzisiaj gama. Muzyka, której dziś powszechnie słuchamy, na ogół nie przynosi korzyści zdrowotnych.
Wyniki specyficznych badań naukowych potwierdzają, że odpowiednio dobrana muzyka może mieć wpływ na fizjologiczne czynności naszego organizmu, takie jak częstotliwość akcji serca, sposób oddychania, ciśnienie tętnicze i wiele innych życiowych funkcji.

Badania te zostały przeprowadzone przez dr Mike'a Millera z Baltimore, który obserwował i dokumentował wpływ muzyki na układ sercowo-naczyniowy, porównując stan naczyń krwionośnych przed, w trakcie i po słuchaniu muzyki przez uczestników eksperymentu. Kiedy pacjentowi podobała się muzyka, naczynia krwionośne rozluźniały się i otwierały.”

„ Okazuje się bowiem, że ludzkie krwinki reagują na określone częstotliwości dźwięku poprzez zmianę koloru i kształtu. To naukowe odkrycie jest dowodem na to, że chore komórki można wyleczyć lub zharmonizować za pomocą jedynie dźwięków.
Muzykoterapia jest coraz częściej stosowana w placówkach medycznych na całym świecie. Oto kilka przykładów jej skuteczności:

  • Pacjenci, którzy doznali ciężkiego udaru, przyjęci do szpitala w Helsinkach (Finlandia) słuchali specyficznej muzyki przez co najmniej godzinę dziennie. W szybkim tempie odzyskali pamięć werbalną i doświadczyli o wiele łagodniejszej depresji w porównaniu z tymi, którzy słuchali książek audio lub nie słuchali niczego;
  • U wcześniaków słuchających utworów Mozarta przez co najmniej 2 godziny tygodniowo akcja serca i sen były bardziej unormowane niż u tych, które nie słuchały muzyki;
  • Pacjenci w stanie terminalnym w Australii odczuwali mniejszy lęk, ból i senność w efekcie muzykoterapii w porównaniu do tych, którzy nie słuchali muzyki.

III. 432 Hz czy 440 Hz

„To jakiej muzyki słuchasz ma ogromne znaczenie dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Muzyka to spójna kombinacja barwy i częstotliwości. Odpowiedni dźwięk może być nie tylko optymalnym lekarstwem na choroby, ale może wprowadzać nas w świetny nastrój. Z drugiej zaś strony, słuchanie nieodpowiedniej muzyki może wzbudzać w nas negatywne emocje i stanowić przyczynę licznych problemów ze zdrowiem.”

„Większość starożytnych instrumentów muzycznych strojono do 432 Hz. Odtwarzanie i słuchanie muzyki z instrumentów dostrojonych do tej częstotliwości może mieć bardzo korzystny wpływ na stan umysłu, a co za tym idzie, również na zdrowie fizyczne.

„Aby osiągnąć większy spokój wewnętrzny, słuchaj wyłącznie muzyki dostrojonej do 432 Hz, ponieważ taki strój zapewnia większą klarowność dźwięków niż 440 Hz.

„Częstotliwość 432 Hz jest pierwotna i naturalna, stąd też nazywa się ją również częstotliwością kosmiczną. Większość starożytnych instrumentów strojono właśnie do 432 Hz. Odtwarzanie i słuchanie muzyki z instrumentów dostrojonych do 432 Hz zapewni Ci spokój i dobre samopoczucie, ponieważ 432 Hz to harmonijna intonacja natury.”

„Z oficjalnie nieuzasadnionych przyczyn w ubiegłym stuleciu zmieniono standard stroju muzycznego na drażniące nas 440 Hz.”

„Ciągłe słuchanie muzyki w oparciu o 440 Hz blokuje naszą energię wewnętrzną i silnie nas osłabia, czyniąc podatnymi na wszelką manipulację.”

„…chodzi o aplikowanie nam stałego stresu i uczucia presji w efekcie czego stajemy się agresywni, nerwowi, mniej odporni na chwiejności emocjonalne, skłonni do zachowania psychotycznego i depresji oraz bardziej podatni na choroby ale posłuszni systemowi!”

„Taka częstotliwość sprawia, że czujemy się zmęczeni, niepewni i niespokojni. 440 Hz może poważnie zaburzyć nasze emocje, wprowadzając nas w niepokój i w zaburzenia lękowe! Czemu tak się dzieje? Otóż częstotliwość 440 Hz nie pasuje do drgań własnych, jakie posiada każda żywa istota. Człowiek składa się w około 70% z wody i jeżeli rezonuje coś niezgodnego z naturą, to w cząsteczkach wody zaczyna dziać się wiele niedobrego.”


https://zdrowepasje.pl/content/czy-muzyka-mo%C5%BCe-uzdrawia%C4%87-czy-popularne-melodie-nam-szkodz%C4%85