Drodzy Wychowankowie,
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "MAZOWSZE" im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie zachęca do wzięcia udziału w II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka.
Patronem konkursu jest legendarny solista „Mazowsza" Stanisław Jopek, a w programie znajdą się utwory z repertuaru zespołu. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek objął honorowy patronat nad wydarzeniem. Konkurs przeznaczony jest dla solistów w czterech kategoriach wiekowych: 8-13 lat, 14-19 lat, 20-25 lat oraz 26+.
I etap przesłuchań odbędzie się w 16 lokalnych Instytucjach Partnerskich w całej Polsce. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych zostaną zaproszeni do udziału w II etapie, który odbędzie się w siedzibie zespołu „Mazowsze” w Otrębusach.
Laureaci konkursu wystąpią podczas koncertu galowego wraz z chórem, orkiestrą i baletem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze".
Szczegóły dotyczące przedsięwzięcia znajdują się na stronie internetowej Zespołu: II Ogólnopolski Konkurs Wokalny im Stanisława Jopka – Program konkursu
Podpisała:
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEiN
Drodzy uczniowie i rodzice uczniów szkół artystycznych,
z uwagi na zbliżający się koniec roku szkolnego, który niemal w pełnym zakresie uczniowie realizowali w trybie nauczania zdalnego, zespół psychologów Centrum Edukacji Artystycznej zaprasza uczniów (nastolatków: uczący się na poziomie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz na poziomie liceum) oraz rodziców, do udziału w webinariach, których celem jest m.in. wsparcie w odbudowywaniu dobrych relacji społecznych, rozwijanie umiejętności budowania pozytywnego myślenia o sobie pomimo trudów wynikających z doświadczenia nauczania zdalnego oraz pomoc w optymalnym planowaniu wakacyjnego wypoczynku z zachowaniem zasad pozwalających na utrzymanie zdrowia psychicznego.
Drodzy Wychowankowie,
Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje konkurs na plakat. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu plakatu promującego mediację i Międzynarodowy Dzień Mediacji.
Informacje o konkursie znajdziecie na stronie:
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/konkurs-na-plakat-promujacy-miedzynarodowy-dzien-mediacji
Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom, a dla zwycięzców przygotowano atrakcyjne nagrody, m.in. tablet, aparaty instax, słuchawki bezprzewodowe oraz zaproszenia na spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Prace należy dostarczyć do 18 czerwca 2021 roku. Szczegóły dot. konkursu znajdują się w regulaminie.
Organizatorzy zachęcają również do polubienia fanpage’a MEDIACJA na facebook’u
https://www.facebook.com/mediacja.gov/, na którym opublikowano galerię z pracami uczestników.
Podpisała:
ADRIANNA AFTAŃSKA
Starszy Specjalista
Wydział do spraw Mediacji
Departament Strategii i Funduszy Europejskich
tel: 22 23-90-703
Drodzy Maturzyści,
Podsyłam w ramach relaksu przedmaturalnego spektakl „Tango” Sławomira Mrożka w reżyserii Macieja Englerta. Fenomen tego dramatu pokazuje współczesnemu odbiorcy aktualne problemy, z którymi trzeba się mierzyć. Zasady, prawa moralne wprowadzają ład i porządek w codziennym życiu czy to archaizm? Czy anarchia musi zawsze oznaczać destrukcję? Poszukajmy odpowiedzi nie tylko w spektaklu… W rolach głównych zobaczymy Danutę Szaflarską, Wiesława Michnikowskiego, Martę Lipińską, Zbigniewa Zapasiewicza, Krzysztofa Kowalewskiego czy Piotra Adamczyka.
Odsłona nr 7
https://www.youtube.com/watch?v=M_OrXswb-f0
Gorąco polecam, Dorota Jarząbek
28 kwietnia 2021
Drodzy Wychowankowie,
Na prośbę maturzystów, w ramach powtórki przed maturą, proponuję dramat romantyczny „Dziady” Adama Mickiewicza w inscenizacji Konrada Świniarskiego. Jest to spektakl, który niesie ze sobą dużo symboliki. Pojawiają się tu zarówno wątki: martyrologiczny, mesjanistyczny, autobiograficzny, jak również motyw etyczny, czy polityczno-patriotyczny. W rolach głównych wystąpili aktorzy teatru Starego z Krakowa; m.in. Jerzy Trela, Zygmunt Józefczak, Jerzy Stuhr, Anna Polony, Jerzy Fedorowicz.
Odsłona 6
https://vod.tvp.pl/video/dziady-1983,dziady-cz-1,47740861 część 1 spektaklu
https://vod.tvp.pl/video/dziady-1983,dziady-cz-2,47740890 część 2
Serdecznie polecam.
Dorota Jarząbek
23 kwietnia 2021
Drodzy Wychowankowie, Wychowawcy
W nadchodzącą niedzielę, 25 kwietnia, w ramach obchodów „Międzynarodowego Dnia Tańca” i akcji tańczMy, powołanej przez Instytut Muzyki i Tańca, Opera Krakowska poprowadzi transmisję LIVE spektaklu baletowego „Sen nocy letniej” w reżyserii i choreografii Giorgio Madii oraz muzycznej interpretacji Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego (dostęp online albo poprzez platformę playkrakow.com, albo facebook’a).
Oprócz baletu w spektaklu wystąpią również śpiewające elfy, Chór Żeński Opery Krakowskiej oraz profesjonalni aktorzy dramatyczni.
Transmisja rozpoczyna się o godzinie 18:30, zaś bilety w cenie 10 zł są dostępne pod linkiem https://playkrakow.com/vods/vod.1035.
Serdecznie zapraszam!
Darek Karczewski
21 kwiecień
IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny
"Młodzi Wirtuozi" im. C. Czernego
Zamość 1-2 czerwca 2021
Formularz zgłoszeniowy uczestnika
Drodzy Wychowankowie,
Dzisiejsza propozycja spektaklu pt: „Ravensbrück. Miasto kobiet” to monodram na podstawie wspomnień Wandy Półtawskiej „I boję się snów” w reżyserii Zbigniewa Brzozy. Przedstawienie niełatwe, przyznaję. Akcja spektaklu zanurza nas bowiem w obozowej codzienności więźniarek, ofiar eksperymentów medycznych prowadzonych przez Niemców w obozie Ravensbrück. To przejmująca opowieść o sile kobiet które, choć doświadczyły ogromu bólu, potrafiły zachować godność. Warto zobaczyć. W roli głównej wystąpiła Barbara Prokopowicz.
Odsłona nr 5
https://vod.tvp.pl/video/ravensbrck-miasto-kobiet,ravensbrck-miasto-kobiet,52897232
Zapraszam.
Dorota Jarzabek
12 kwietnia 2021r.
Spotkanie z Janiną Ochojską + prezentacja
o kryzysach humanitarnych
Drodzy Wychowankowie,
jesteśmy grupą licealistów i licealistek m. in. z XXVII Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Czackiego, realizujących projekt w ramach olimpiady Zwolnieni z teorii. Nasz projekt nazywa się Kompas Kryzysowy i jest projektem edukacyjnym skierowanym do licealistów i licealistek - naszym celem jest budowanie u rówieśników świadomości na temat najpoważniejszych kryzysów humanitarnych dzisiejszych czasów. Chcielibyśmy tłumaczyć mechanizmy rodzenia się i rozwijania kryzysów humanitarnych, w sposób przejrzysty, wielopoziomowy, obiektywny i przystępny.
W ramach projektu tworzymy i rozprowadzamy po liceach scenariusze warsztatów złożonych z prezentacji i zajęć interaktywnych (w sumie dwie godziny lekcyjne); oraz organizujemy cykl otwartych spotkań Kryzysy z perspektywy na temat kryzysów humanitarnych w różnych częściach świata. Spotkania organizowane są w przestrzeni online z otwartym dostępem dla wszystkich za pośrednictwem transmisji na Facebooku.
Naszym pierwszym gościem będzie p. Janina Ochojska, jedna z najważniejszych postaci związanych z polską działalnością humanitarną. Janina Ochojska to posłanka do Parlamentu Europejskiego, działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) - jednej z największych polskich organizacji pomocowych.
Spotkanie odbędzie się już 29.03 o 17:00.
Link do wydarzenia:https://fb.me/e/iLd6J8514