Drodzy wychowankowie,

czas pobytu w domach przedłuża się. Jesteście pewnie przytłoczeni obecną sytuacją: samodzielnym odrabianiem lekcji czy przygotowaniem do egzaminów, siedzeniem w domu, brakiem bezpośredniego kontaktu z bliskimi koleżankami i kolegami.
Ponawiam więc propozycję sięgnięcia do książek, zaprzątnięcia swoich myśli czym innym, niż bieżące przeżycia i refleksje, przeniesienia się i zaangażowania w świat fikcyjnych lub autentycznych bohaterów i sytuacji.

Cyklicznie będę Wam przedstawiać książki do czytania, krótko kreśląc ich treść i przybliżając oceny czytelników.

Dzisiaj proponuję książki detektywistyczne i kryminalne.

Dla młodszych wychowanków (10 – 13 lat):

  1. „Najdroższy banan świata, czyli kto wykradł grę komputerową”, Nowak Ewa, Wydawnictwo : Czarna Owca, 2020
  2. Jest to opowieść dla młodych czytelników, która z powodzeniem przykuje także uwagę dojrzałych odbiorców. Perypetie młodych detektywów ukazane zostały w sposób lekki i pełen humoru – ciężko się od nich oderwać. Autorka zadebiutowała w 2002 r. powieścią „Wszystko, tylko nie mięta”, znakomicie czuje się w literaturze przeznaczonej dla bardzo młodych i nastoletnich czytelników. Recenzje doskonałe.

  3. „Tuzin tajemnic. 12. niezwykłych zagadek kryminalnych”, opracowanie zbiorowe pod redakcją Katherine Woodfine, Wydawnictwo Dwukropek, 2019
  4. Książka to 12 opowiadań najlepszych brytyjskich autorek powieści kryminalnych, między innymi Robin Stevens – autorki serii „Zbrodnia niezbyt elegancka” czy Katherine Woodfine – autorki serii „Tajemnice domu handlowego Sinclair”. Opinie bardzo pozytywne.

  5. „Tropiciele”, Piekarska Małgorzata, Karolina, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2016

    Wciągająca i pełna humoru powieść przygodowo-detektywistyczna z intrygującym tłem historycznym. Małgorzata Piekarska jest nie tylko pisarką, lecz również dziennikarką prasową i telewizyjną. Autorka napisała między innymi książki dla młodzieży, takie jak: „Klasa Pani Czajki” i „Dzika”, a także książki dla dorosłych. Bardzo ciekawa pozycja.

Dla starszych wychowanków:

  1. „ Samotny dom”, „Beresfordowie”, „Tajemnicza historia w Styles”, „Dwanaście prac Herkulesa” „Niespodziewany gość” i wiele innych pozycji, Agatha Christie, szereg wydawnictw

    Nie trzeba chyba rekomendować książek brytyjskiej autorki powieści kryminalnych i obyczajowych. Jest najbardziej znaną na świecie pisarką i najlepiej sprzedającą się autorka wszech czasów. Kryminały spod jej pióra to gwarancja dobrej książki.
  1. „Dekorator”, „Koronacja”, „Planeta Woda” i wiele innych tytułów, Akunin Borys, różne wydawnictwa

    Borys Akunin to najbardziej znany współczesny rosyjski pisarz znany przede wszystkim z kilkunastotomowej serii o przygodach rosyjskiego detektywa Erasta Fandorina, w skład której wchodzą ww. pozycje. Powieści Akunina sprzedały się na całym świecie w ponad 30 milionach egzemplarzy. Warto poznać twórczość tego autora.

           

Tyle przekazuję Wam dzisiaj. Miłego czytania.

Pozdrawiam i trzymajmy się!

Barbara Woźniak

Drodzy wychowankowie,

nadszedł dla nas wszystkich trudny czas odosobnienia, wywołany walką z koronawirusem.

Jesteście w swoich domach. Wiem, że jest to czas, kiedy oprócz wykonywania zadań szkolnych i ćwiczeń artystycznych, powinniście zapełnić swój wolny czas.

Moja pierwsza propozycja jest oczywista.

Czytajcie książki! Sięgnijcie po nie na półki! Korzystajcie z e-booków! Przenieście się w świat innych bohaterów, w inne epoki lub w świat fikcji!

            Drugą propozycją jest udział w konkursie „Wydajemy własną książkę”, ogłoszonym już po raz 27-my przez Młodzieżowy Dom Kultury „Muranów im. C.K Norwida w Warszawie (www.mdk-muranow.waw.pl, zakładka konkursy).

            W 2018 roku grupka dziewcząt ze szkoły baletowej z p. Moniką Chodacz-Olejarz oraz ze mną gościła w MDK „Muranów” w unikatowej Bibliotece Książki Dziecięcej, mogąc podziwiać ponad 5-tysięczny zbiór książek wykonanych od początku do końca przez dzieci i młodzież. Książki są pokłosiem konkursu. Wśród nich są opowiadania, reportaże, zbiory poezji, książki historyczne, popularnonaukowe itp. Formuła jest bardzo szeroka. Wszystkie prace są wzbogacone o ilustracje i często wydane w niepowtarzalnej formie edytorskiej.
Są wśród nich książki-zabawki, przytulanki, komiksy itp.

            Chciałabym, aby chętni napisali opowiadanie, co interesującego, intrygującego czy wesołego przydarzyło się Wam w czasie obecnej kwarantanny. Może poznaliście kogoś ciekawego w mediach, może nagrywacie filmiki, koncerty, zamieszczacie w Internecie swoje prace plastyczne? A może wydarzyło się coś wartego zapamiętania w Waszych domach np. fajnie spędzacie czas z rodziną.

Myślą przewodnią Waszych opowiadań niech będzie: „Jaśniejsze odcienie koronawirusa” Prace mogą być bardzo krótkie. Piszcie je w 1 osobie liczby pojedynczej. Wykonajcie także ilustracje do swoich opowiadań lub zdjęcia miejsc  i osób, które opisujecie. Nadsyłajcie je na skrzynkę e-mailową wychowawców bursy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem „opowiadania dla pani Basi”. Możecie również swoje prace przywieźć do bursy po powrocie. Stworzymy książki. Będą one autorstwa jednej osoby lub wydamy je w formie zbioru opowiadań. Wyślemy je potem na konkurs. I nawet jeśli nie zdobędziemy nagrody, to Wasza książka wzbogaci zbiór unikatowej Biblioteki MDK „Muranów”.

Bądźmy w kontakcie przez skrzynkę e-mailową. Mam nadzieję na spotkanie z Wami jeszcze w tym roku szkolnym.           

Do zobaczenia

Barbara Woźniak – nauczyciel bibliotekarz

Mili moi wychowankowie,

dzisiaj chcę Wam zaproponować kolejne pozycje godne przeczytania. Tym razem będą to książki przygodowe.

Dla wychowanków młodszych:

  1. „Cukierku, ty łobuzie!”, Cichoń Waldemar, Wydawnictwo Dreams, 2012

Książka jest bardzo zabawna, opisuje perypetie małego kocurka. Przygody opisywane są z punktu widzenia Cukierka. Czy mały pręgowany kotek może wywrócić czyjeś życie do góry nogami? Tak, jeśli tym kotem jest Cukierek!
Nie dajcie się zwieść imieniu. To słodkie futrzane utrapienie ceni sobie swobodę i dobrą zabawę... Książkę zdobią kolorowe, śmieszne ilustracje Dariusza Wanata. Mój wnuczek Franek gorąco poleca Wam przeczytanie tej pozycji.

  1. „Hebanowe serce”, Piątkowska Renata, Wydawnictwo Literatura, 2016

Omenka kocha siedzieć w cieniu ogromnego mangowca i uczyć się z innymi dziećmi literek albo pić gęstą, słodką herbatę i słuchać opowieści starszyzny. Niestety wioskę Omenki atakują oddziały żołnierzy – kto może, ucieka przed nimi, rodzina chłopczyka także. Uciążliwa jest to podróż, w piekących promieniach słońca, w ciasnocie, za ostatnie oszczędności.
Czy ich łódź dopłynie do bezpiecznej przystani? Czy hebanowy Orion, którego Omenka ściska w swojej małej rączce, ochroni rodzinę chłopczyka?
Przejmująca opowieść o podróży małego afrykańskiego uchodźcy – Omenki. Warto przeczytać.

  1. „Gdzie jest korona cara?”, Pacuła Artur, Oficyna 4eM, 2020

Poznajcie Monikę, Alę, Igora i Mirasa, którzy wspólnie wyjeżdżają
na wakacyjny obóz wspinaczkowy do Zamku Czocha. Zwykły wyjazd szybko zamieni się jednak w pełną wrażeń przygodę! A wszystko przez Bossa, czyli Mariusza Krygiera, pasjonata i nauczyciela
historii w ich podstawówce.
To on wprowadza grupę przyjaciół w świat historycznych zagadek związanych z zaginionymi po II Wojnie Światowej skarbami. Oprócz wspinaczki młodzi bohaterowie będą szukać zamkowych tuneli i tajnych skrytek. Nie zabraknie nocnych pościgów, ale też niespodziewanych sytuacji. Czy uda im się wreszcie trafić na mityczną koronę i klejnoty carskiej rodziny Romanowów? Serdecznie polecam.

  1. „Terra Incognita; Tajemnica gwiezdnego jeziora” t. 1, Stelmaszczyk Agnieszka, Zielona Sowa, 2014

Seria „Terra Incognita” to przede wszystkim seria przygodowa, sięgająca
do najlepszych przykładów powieści przygodowych. Elementy charakteryzujące serię to: współczesna historia opowiadająca przygody polskich dzieci; znane realia, wiarygodni bohaterowie, którzy odwiedzają różne miejsca w Europie i Afryce; bogate opisy i odniesienia
do geograficznych, kulturowych i historycznych faktów. Przygoda i sensacja: zaskakujące wydarzenia, zagadki, tajemnice, szybkie zwroty akcji – wszystko to, co młody czytelnik lubi najbardziej w powieściach przygodowych.

Dla wychowanków starszych:

  1. „Wirusy”, Reichs Kathy, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2014

Młodzi ludzie znajdują ludzkie szczątki na małej wysepce w Karolinie Południowej, nieświadomie uruchamiając całą lawinę zdarzeń. W toku podjętego śledztwa odkrywają niewyjaśnioną zbrodnię sprzed lat. Kiedy wspólnie ratują chorego psa z laboratorium mieszczącego się na wyspie, żadne z nich nie ma już wątpliwości, że te dwie sprawy coś ze sobą łączy.
Nie wiedzą jednak, że zwierzę jest nosicielem bardzo niebezpiecznego wirusa… Przeczytajcie!

  1. „Pułapka; Nic nie jest tym, czym się wydaje”, Kaleta Jolanta Maria, Wydawnictwo Psychoskok, 2017

Jest to powieść przygodowa, pełna tajemnic i zagadek. Wraz z bohaterami  będziemy mogli wybrać się na poszukiwanie „szczeliny jeleniogórskiej”. Wiele osób przypuszcza, że w tym schowku z czasów II wojny światowej Niemcy ukryli niewyobrażalne kosztowności. Jeśli to prawda, zyskamy szansę, by sięgnąć po złoto, brylanty i dzieła sztuki. Dla poszukiwaczy ekstremalne warunki pogodowe nie są żadną przeszkodą, ale nie spodziewają się,
że poznają nietypowych mieszkańców tamtejszych gór. Niezwykle ciekawa pozycja.

Następnym razem przygotuję dla Was kolejne propozycje. Może ktoś z Was skorzysta. Zachęcam i pozdrawiam.

Barbara Woźniak

Drodzy wychowankowie,

zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią przesyłam kolejne propozycje książkowe, które być może pozwolą Wam przeżyć razem z bohaterami ciekawe przygody. Tym razem będą one pełne magii i tajemnic.

Dzisiaj chcę Wam przedstawić książki fantasy.

Dla młodszych wychowanków:

  1. Peter Nimble i magiczne oczy”, Auxier Jonathan, wydawnictwo MAC, 2016

10-letni niewidomy Peter Nimble jest bezdomnym sierotą i aby przeżyć, zmuszony jest kraść. Pewnego popołudnia Peter włamuje się do objazdowego sklepu i kradnie szkatułkę z trzema parami magicznych oczu. Kiedy przymierza pierwszą z nich, zostaje w magiczny sposób przeniesiony na tajemniczą wyspę. Tam otrzymuje niezwykle trudne zadania – ma udać się do Zaginionego Królestwa i uratować jego mieszkańców. Chłopiec wyrusza w pełną przygód, niebezpieczną wyprawę, u kresu której być może odkryje przeznaczenie. Urzekająca opowieść dla wszystkich fanów Piotrusia Pana i Harry’ego Pottera.

 
  1. „Dziewczynka, która wypiła księżyc”, Barnhill Kelly Wydawnictwo Literackie, 2018

Od wieków mieszkańcy Protektoratu wierzą, że pobliski las zamieszkuje okrutna wiedźma, której gniew obłaskawić może tylko najmłodszy mieszkaniec osady złożony w ofierze złej czarownicy. Do czego doprowadzić może wiara w zabobony? Przepięknie napisana fantazja o dziewczynce, która otrzymuje niezwykłe magiczne moce, po tym, jak wiedźma Xan karmi ją blaskiem księżyca. Jak niebezpieczna jest moc, którą posiadła Luna i jak potoczą się losy Xan, Glerka oraz Fyriana, którzy stali się rodziną dziewczynki?

Nie sposób się oderwać od tej książki... Jest równie ekscytująca i wielowarstwowa, jak klasyki Piotruś Pan czy Czarnoksiężnik z Krainy Oz".

  1. „Upiorna lalka Slappy” (seria Gęsia skórka), Stine Robert Lawrence, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2016

Lindy i Kris Powell to dwunastoletnie bliźniaczki, które ciągle się kłócą. Wkrótce pojawia się kolejny pretekst do wzajemnego konfliktu, bowiem pewnego dnia, kiedy dziewczynki odwiedzają miejsce budowanego właśnie domu, w śmietniku znajdują lalkę brzuchomówcy. Lindy chce ją zabrać ze sobą , Kris protestuje. Siostra jednak stawia na swoim i ku zazdrości Kris zdobywa uznanie bliskich i znajomych. Lindy postanawia więc zdobyć własną lalkę, ale wokół Slappy’ego zaczynają dziać się dziwne rzeczy, zupełnie jakby zabawka żyła własnym życiem. A to dopiero początek… Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Styl jest prosty, dziecinny, nie trafi więc pewnie do większości dorosłych odbiorców, ale dzieci i młodzież na pewno będą bawić się znakomicie. Nie ma tutaj krwi, nie ma brutalności, ale jest groza i jest napięcie. Dobry, bezpieczny strach dla młodych – tak można podsumować „Gęsią skórkę”. Lubicie podobne klimaty? Na pewno będziecie zadowoleni.

Dla starszych:

  1. „Las na granicy światów”, Black Holly, Wydawnictwo Jaguar, 2020

W miasteczku Fairfold od czasu do czasu ktoś znika bez śladu, ale takie wypadki zdarzają się najwyżej raz czy dwa razy w roku i dotyczą wyłącznie turystów. Jednak tego roku z serca okolicznej puszczy wyłania się ponura groza. Odkąd ktoś strzaskał szklaną trumnę, w której spoczywał śpiący królewicz, apokaliptyczna bestia imieniem Rozpacz zagraża wszystkim mieszkańcom miasteczka. Pewna dziewczyna, o  imieniu Hazel, która znajduje niezwykły miecz, niezbyt dobrze pamięta, co robiła przez ostatnich pięć lat. Okazuje się, że musi czym prędzej przypomnieć sobie kilka istotnych faktów, dotyczących żelaza i marchewek… Czy zdoła? Jeśli  nie zdąży, miasteczko czeka zagłada smutniejsza niż śmierć… Teraz jedyna nadzieja w Hazel, jej muzykalnym braciszku oraz w pewnym zabójczo przystojnym elfie. 

Wartka, pełna przygód akcja książki nie pozwala się od niej oderwać i każe z wypiekami na twarzy przewracać kolejne strony.

 

  1. „Magia Cierni”, Rogerson Margaret, Wydawnictwo NieZwykłe, 2019

Wszyscy czarodzieje są źli. Elisabeth wie o tym od dawna. Wychowana przez obcych ludzi w jednej z Wielkich Bibliotek Austermeer, dorastała w otoczeniu grymuarów – istot szepczących na półkach i drżących w żelaznych okowach, gotowych przemienić się w potwory z tuszu i skóry, jeśli tylko ktoś je sprowokuje. Dziewczyna ma nadzieję, że kiedyś dołączy do strażników strzegących królestwa przed ich mocą.Tymczasem w wyniku sabotażu w bibliotece najbardziej niebezpieczny grymuar wydostaje się na wolność. Elisabeth, chcąc ratować sytuację, wpada w kłopoty. Gdy zostaje zamieszana w zbrodnię, musi opuścić bibliotekę i udać się do stolicy, aby tam stanąć przed wymiarem sprawiedliwości.Nie może liczyć na niczyją pomoc. Jedynym wyjściem jest zwrócenie się do jej największego wroga – czarodzieja Nathaniela Thornema.

Wartka akcja, wspaniały klimat i nuta cierpkiego humoru od razu wciągają w tę powieść”. „Niczym grymuary z kart tej powieści Magia cierni żyje i oddycha. Klasyczne fantasy w najlepszym wydaniu”. Tak oceniła książkę Julie C. Dao, autorka Forest of a Thousand Lanterns.

 

         Dzisiaj już kończę prezentację nowości książkowych z zakresu fantasy. Byłoby mi bardzo miło, gdyby ktoś z Was napisał, że sięgnął po zaproponowaną przeze mnie książkę i ją ocenił.

Do następnego razu. Pozdrawiam Was gorąco i życzę wszystkiego dobrego.

     Barbara Woźniak

 

Kochani wychowankowie, 

         Tym razem pragnę Was zainteresować książkami, tematycznie oscylującymi wokół ważnych życiowych spraw.

Dla młodszych:

  1. Gorzka czekolada I, zbiór opowiadań, Prószyński i Spółka, 2016

„Dobrze jest mieć w życiu kompas, który pomaga nawigować bezpiecznie i skutecznie pośród naszych ludzkich spraw. Takim kompasem są wartości moralne”. Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach są właśnie taką książką – kompasem. Sześciu autorów w piętnastu opowiadaniach, napisanych na jubileusz piętnastolecia Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”, przybliża czytelnikom piętnaście wartości ważnych w życiu każdego człowieka. Piętnaście opowiadań prowadzi czytelnika przez ważne wartości, między innymi: szacunek, życzliwość, uczciwość, odpowiedzialność, odwagę, sprawiedliwość, przyjaźń, piękno, mądrość i inne. Same opowiadania prowadzą czytelnika przez losy młodszych i starszych bohaterów, ich zmagania z codziennością. Są to bohaterowie bliscy czytelnikowi, ze swoimi problemami, z którymi można się utożsamiać. Serdecznie zapraszam na łyk gorzkiej czekolady, która z pewnością zaskoczy Was swym bogatym smakiem (Opis na podstawie recenzji z Kosza z książkami).

  1. Nowe opowiadania o ważnych sprawach, Gorzka czekolada, tom II, opracowanie zbiorowe, Prószyński Media, 2019

Kolejny zbiór opowiadań napisanych przez popularne autorki i autorów książek  dla dzieci i młodzieży. Pierwszy, bestsellerowy zbiór cieszył się ogromną popularnością. Obie książki zostały wydane we współpracy z Fundacją ABCXXI. Każde opowiadanie podejmuje inny temat emocji, które czasem trudno opanować, konsekwencji  naszych zachowań, więzi, które tworzą się w rodzinie i wśród rówieśników. Znajdziemy tu historie o miłości, rywalizacji, brawurze, braku akceptacji dla odmienności i o odpowiedzialności.  Każda z opisanych historii może być wynikiem czyjejś codzienności.

Dla starszych:

Sztuka sięgania gwiazd, Parenti Chiara, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2020

Delikatna i wrażliwsza od innych Sole unika w życiu wszelkich niebezpieczeństw. Tak bardzo boi się lecieć samolotem, że nie przyjmuje zaproszenia do Paryża od swojej jedynej przyjaciółki Stelli. Nagle przychodzi cios. Stella ginie w dramatycznych okolicznościach, a Sole ze łzami w oczach czyta jej ostatni list: „Musisz wybiec życiu naprzeciw! Zdziwisz się, co jesteś w stanie zrobić! Żyj, dopóki jesteś żywa!”. Postanawia zrobić listę stu rzeczy, których najbardziej się boi, ale których od zawsze pragnie. Czuje, że musi spróbować żyć tak jak Stella – z uśmiechem na ustach i otwartym sercem.Czy Sole będzie umiała żyć pełną piersią? I czy odważy się na miłość, której boi się bardziej niż skoku na bungee? Przeczytaj, zrób własną listę i zacznij żyć odważnie każdego dnia!

Chiara Parenti, nazywana włoską Jojo Moyes, od dziecka bała się wszystkiego: pająków, ciemności, mówienia tego, co myśli. Jej powieść, niczym najbardziej inspirujący poradnik, dała siłę tysiącom czytelniczek. (Powyższy opis pochodzi od wydawcy)

 

            Miłej lektury życzy Barbara Woźniak