Decyzją Ministra Edukacji Narodowej, z dnia 20 marca 2020 r., zawieszeniu uległy zajęcia w szkołach i placówkach oświatowych do 10 kwietnia 2020 r. …

…I choć w tym okresie, w oknach naszej placówki, nie zobaczy się wieczorem włączonych świateł, choć nie usłyszy gry na różnego rodzaju instrumentach, ani nie zobaczy ćwiczących na korytarzach uczniów szkoły baletowej, to nasza Bursa, choć w zmienionej formie, wciąż działa.

Działania zdalne w tym okresie to:

  1. Utrzymanie w miarę regularnych kontaktów z wychowankami, z wykorzystaniem portali społecznościowych, komunikatorów oraz telefonu, w celu:
    • wymiany informacji nt. samopoczucia wychowanków;
    • wsparcie w chwilach pogorszenia owego samopoczucia;
    • omówienia sytuacji zwykłych, tzw. codziennych;
    • pomoc we właściwym zarządzaniu czasem (optymalnego rozłożenia na czas nauki oraz czas wypoczynku);
    • pomoc w wyszukiwaniu różnego rodzaju filmików na stronach i portalach internetowych, które mogą okazać się pomocne w przygotowywaniu do zajęć oraz zrozumienia omawianych tematów.
  2. Założenie grup na Messengerze („Rada Samorządu” oraz „Filar RS”), gdzie wraz z członkami Zarządu Rady Samorządu wymieniamy się pomysłami odnośnie przygotowania imprez przewidzianych w harmonogramie Bursy – np. sprawy związane z pożegnaniem tegorocznych dyplomantów i maturzystów, czyli ustalenie w jakiej formie będzie to przygotowane, a także co będzie najlepszym prezentem-niespodzianką dla odchodzących.
  3. Prowadzenie konsultacji z języka polskiego (kontakty telefoniczne, przy pomocy komunikatorów) głównie dla maturzystów, podczas których m.in. omawiane są zagadnienia, tematy maturalne oraz analizowane lektury pod kątem motywów literackich.
  4. Wymiana informacji – telefoniczna, sms, poczta elektroniczna – z pozostałymi wychowawcami.
  5. Propozycja dodatkowa dla wychowanków w czasie zamknięcia placówki:

  6. Utrzymania kontaktów poprzez wykorzystanie poczty elektronicznej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) oraz komunikatorów i portali społecznościowych.
  7. Skorzystania z możliwości wirtualnego zwiedzania polskich zabytków, a także muzeów, a wśród nich np.:
    • Filharmonia Narodowa w Warszawie:
  8. http://filharmonia.pl/o-nas/budynek/wirtualny-spacer/

    • Teatr Wielki – Opera Narodowa:

    https://teatrwielki.pl/wirtualnyspacer/

    • Zamek Królewski w Warszawie:

    https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/panoramy

    • Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady:

    http://panorama.auschwitz.org/

    • Muzeum Początków Powstania Państwa Polskiego w Gnieźnie:

    http://muzeumgniezno.pl/pl/wirtualny-spacer?

  9. Skorzystania z oferty Ninateki (https://ninateka.pl/).
  10. Wykorzystania oferowanej przez Empik możliwości pobierania e-booków, w tym lektur szkolnych, przez 60 dni za darmo: (https://www.empik.com/premium).
  11.  

    Wychowawca, Opiekun RS

    Dariusz Karczewski

    27.03.'20

Drodzy Wychowankowie

oraz…

Wychowawcy

Jako że nie samą nauką człowiek żyje (choć nauka, zdobywanie wiedzy, jest niezwykle ważnym elementem życia), a także mając na uwadze, iż obecny czas nie jest najmilszy, siedzenie w domu męczy i brak jest najzwyklejszych rozrywek, przesyłam Wam strony, które mogą uprzyjemnić chwile spędzane przed komputerem, laptopem, przy telefonie.

Warto przy tym pamiętać, że dzięki zwykłej zabawie można się wiele nauczyć!

https://www.quizowa.pl/

https://www.quizme.pl/

A może przy okazji rozwiązywania owych quizów urządzimy sobie bursową zabawę, taki mini-konkurs? Co Wy na to?

Po przejściu quizu przesyłajcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. e-maile, oczywiście z tematem „QUIZ”, informacje: z której strony podanej powyżej korzystaliście, jaki był tytuł quizu i ile osiągnęliście w nim punktów (starajcie się nie oszukiwać ;) )

A gdy wszystko zacznie wracać do względnej normy, zbierzemy nadesłane przez Was wyniki i… wyłonimy quizowych mistrzów J

Zachęcam do zabawy! J

A póki co… dbajcie o siebie, wypoczywajcie i stosujcie do podstawowego zalecenia, które już tak dobrze znamy, czyli „zostańcie w domu”.

Drodzy Wychowankowie… odzywajcie się, choćby przez pocztę elektroniczną wspomnianą już powyżej, a także pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., również poprzez Messengera oraz smsy, rozmowy telefoniczne. Dajcie znać jak mija Wam ten czas, jak sobie Wy i Wasze rodziny radzicie z obecną sytuacją. Piszcie jeżeli chcecie porozmawiać „o wszystkim i o niczym”, a także poradzić się np. w sprawach edukacyjnych – języka polskiego.

Pozdrawiam i życzę…

Zdrowia!

Wytrwałości!

Dariusz Karczewski

31.03.'20

Ściągawka z języka polskiego
- motywy literackie

Drodzy Wychowankowie ;)

Po rozmowach z Wami opracowałem tabelę z motywami literackimi oraz lekturami, w których można je znaleźć.

Oczywiście są to wybrane motywy i dzieła, a ich bogatszy zbiór znajdziecie na stronach, do których linki również umieściłem.

Tabelę, a także materiały ze stron internetowych, mogą wykorzystywać maturzyści do powtarzania materiału oraz pozostali, podczas pisania różnego rodzaju prac z języka polskiego.

Zachęcam do skorzystania z tabeli oraz do zajrzenia na proponowane strony.

Pozdrawiam i życzę zdrowia J

- Zostańcie w domach -

Dariusz Karczewski

(05.04.’20)

 

Motywy literackie

wielkanocnieDK

Z okazji nadchodzących Świąt życzę – Wychowankom i ich rodzinom, Koleżankom i Kolegom z Grona pedagogicznego oraz wszystkim pracownikom bursy – Zdrowia, Spokoju i Wytrwałości. Życzę Nadziei, na lepsze chwile, i Radości ze wspólnie spędzonych chwil.

Pozdrawiam świątecznie,

Darek Karczewski

Małe Ojczyzny

Drodzy Wychowankowie,
Członkowie Grona pedagogicznego

Tak trochę nietypowo, ale… chcę Wam przybliżyć moje rodzinne strony, miejsce, dzięki któremu nabieram sił, do którego zawsze chętnie wracałem i wracam, czyli krótko mówiąc – Siedlce.

Będzie mi miło, jeśli zajrzycie na linki, które poniżej podałem, a także jeśli Wy sami prześlecie (poczta Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) coś o Waszych rodzinnych stronach, miejscach Wam bliskich.

https://siedlce.pl/miasto/o-siedlcach

https://podroze.onet.pl/polska/mazowieckie/siedlce-na-weekend-palac-zabytki-atrakcje-i-historia/f7jvm94

http://www.muzeumsiedlce.art.pl/pl/site/1/strona.glowna.html

https://www.facebook.com/MuzeumRegionalnewSiedlcach/

http://www.siedlce-zwiedzanie.pl/zabytki.htm

http://www.flypolska.pl/siedlce-zwiedzanie/

https://www.uph.edu.pl/uczelnia/wirtualna-wycieczka-po-palacu-oginskich

https://podrozujacarodzina.pl/nieoczywiste-mazowsze-siedlce/

Dodatkowo przesyłam informacje (głównie zdjęcia i stare foldery, kilka wycinków z gazet) o… bliskim mojemu sercu Zespole Pieśni i Tańca PODLASIE, w którym sam miałem przyjemność, przez dłuższy czas, tańczyć J

Przesyłam również linki do ostatniego, jubileuszowego, koncertu „Podlasia” (grupa tańcząca odeszła wraz ze śmiercią choreograf Hanny Klimczyk-Lipińskiej, a potem nie było osoby, która by „pociągnęła” spuściznę po p. Hani oraz wcześniejszych choreografach).

http://www.siedlce-zwiedzanie.pl/zpit_podlasie.htm

https://www.youtube.com/watch?v=AtpUeDgieR4

https://www.youtube.com/watch?v=VaLf-PzroEA

https://www.youtube.com/watch?v=YEhqV_qmGHI

Zapraszam do odwiedzania

i życzę zdrowia oraz wytrwałości

Darek Karczewski

[18.04.’20]

 

Drodzy Wychowankowie,

Wychowawcy :)

Długi czas spędzamy w domach, ucząc się i ucząc innych. Jednak poza pracą, w codziennym „zabieganiu”, warto też znaleźć chwilę na rozrywkę, czas który spędzi się „miło i przyjemnie”.

Oczywiście można zająć się rozwijaniem nowych pasji lub doskonaleniem posiadanych umiejętności, rozwiązywaniem quizów, ale… można też wziąć z półki książkę i przenieść się w świat opisywany na jej kartach lub obejrzeć jakiś ciekawy film, serial…

Pozycje literackie warte poznania prezentuje pani Basia Woźniak, więc serdecznie zachęcam do skorzystania z propozycji naszej ulubionej pani bibliotekarki, ja zaś – oczywiście przy współpracy z Wami – zaprezentować chcę seriale oraz filmy, które mogą umilić i czas obecnej izolacji, a i również długie wieczory.

Zapraszam więc do zaglądania doStrefy oglądacza” :)

Pozdrawiam i życzę zdrowia
oraz wytrwałości :)
Darek Karczewski
[21.05.’20]