„Muzyka mówi więcej i co innego niż słowa.”
Józef Ignacy Kraszewski
„Muzyka mówi więcej i co innego niż słowa.”
Józef Ignacy Kraszewski
„Jest to jedyna sztuka,
która ma swój język własny, odrębny
i myśli do naszego świata nie należące,
malujące coś, co poza tym światem,
odrębnie gdzieś mieszka…”
Józef Ignacy Kraszewski
24 września zainaugurowaliśmy koncerty dla uczniów ze szkoły specjalnej. Spotkanie rozpoczęło muzyczne trio: Emilka – skrzypaczka, Konstancja – wiolonczelistka i Zosia – flecistka. Dziewczęta zaprezentowały prostą, łatwo wpadającą w ucho arię, utwór zaaranżowany na flet. Wykonanie nagrodzone zostało głośnymi brawami.
Uroczystość poprowadziła Konstancja. Wystąpiła przed publicznością z wielką swobodą i zabawnym dowcipem.
Kolejnym punktem programu była solowa prezentacja Emilki, która najpierw wprowadziła w tematykę utworu, a następnie zagrała dwa tańce rumuńskie barokowego kompozytora. Jeden wolny i śpiewny, drugi – szybki.
Następnie w duecie – Emilka i Konstancja przedstawiły dzieło Masseneta, Medytacje na skrzypce i fortepian, zwane Medytacje Thais.
Zosia, flecistka zaprezentowała Krakowiaka jazzującego, który charakteryzuje się większą swobodą instrumentalną niż klasyczny.
Przed następnym wykonaniem Konstancja bardzo swobodnie nawiązała kontakt słowny z publicznością. Osobiście wprowadziła w temat, a później zapytała młodzież …”Jak nazywa się kompozytor, którego imienia odbywają się jesienią, w Warszawie festiwale muzyki współczesnej?” Odpowiedź, która padła od publiczności była wyczerpująca – „Warszawska Jesień im. Henryka Lutosławskiego”. Potem zagrała bardzo trudną schizę. Zabawnie uprzedziła – „Nie przejmujcie się, może być brzydkie”. Pomyliła się. Przeszywająca cisza była najlepszym dowodem na to, że wydobywająca się z wiolonczeli muzyka zachwyciła słuchaczy.
Przepiękny koncert zakończyli muzycy – Adrian, klarnecista i Jacek – gitarzysta jazzowy. Popisowo wykonali utwór „Mały kwiatek”. Obaj po raz pierwszy wystąpili przed młodzieżą szkolną i od pierwszych dźwięków ...zachwycili.
Po występach tradycyjnie już pojawiły się pytania i jak zawsze największe zainteresowanie dotyczyło czasu, jaki poświęcają muzycy na ćwiczenia przed koncertami. Ponieważ zależy to od wielu czynników, trudności utworu, rodzaju instrumentu, kondycji fizycznej – wykonawcy podsumowali zabawną sentencją – „Nudne jest życie artysty”.
W spotkaniu uczestniczyła również Aniela, perkusistka, która wykonała dokumentację fotograficzną.
Prezenty własnoręcznie wykonane, uściski dłoni, gratulacje, ciepłe podziękowania, wspólne zdjęcia z muzykami oraz zaproszenie na kolejne spotkanie zakończyły koncert.
Ula Degucis
Dnia 24.09.2019r. odbył się koncert wychowanków bursy dla uczniów ze szkoły specjalnej.
Program przygotowali i wystąpili: Konstancja, Emilia, Zosia, Jacek i Adrian. Graliśmy zespołowo i solo. Utwory były bardzo zróżnicowane. Jeśli chodzi o epoki, to od Baroku do muzyki współczesnej.
Bardzo lubimy występować przed tą wspaniałą publicznością. Mamy wielką satysfakcję grając dla nich, ponieważ bardzo emocjonalnie odbierają muzykę, którą tworzymy. Czujemy to i cieszymy się, że dajemy im wiele zadowolenia.
Zawsze po koncertach zadają wiele pytań, na które z chęcią odpowiadamy. Chcą nas poznać bliżej, zrobić sobie z nami zdjęcia. Jest to dla nas bardzo przyjemne.
Emilia Kotowicz i Zosia Malinowska