„Muzyka uspokaja umysł, ułatwia wzlot myśli, a gdy trzeba, pobudza do walki.”
Agrippa von Nettesheim
27 listopada zaprosiliśmy do bursy, na koncert, zaprzyjaźnionych z nami uczniów ze szkoły specjalnej. Tym razem wychowankowie przygotowali utwory o tematyce niepodległościowej i patriotycznej.
Po serdecznym powitaniu wykonawcy osobiście zapowiadali tytuł, przedstawiali kompozytora i w kilku słowach opisywali tematykę utworu.
Najmłodsze wychowanki, Emilka K. i Zosia M. w duecie na skrzypce i flet poprzeczny zagrały pieśni patriotyczne: „Legiony”, „Pierwsza Brygada” i „Wojenko, wojenko”, zachęcając publiczność do wspólnego śpiewania. Poza tym Zosia, solo wykonała – „O, mój rozmarynie” – przy którym również wszyscy głośno nucili.
Na koncercie nie mogło zabraknąć naszego wspaniałego kompozytora, Fryderyka Chopina i pięknego, chwytającego za serce Poloneza A-dur we wspaniałym wykonaniu Julii K.. Jest to utwór, który grany w polskim radio w 1939 roku nawoływał do walki z Niemcami. Kojarzony jest z polską husarią.
Jula akompaniowała również do wykonanego przez wiolonczelistki, Konstancję Ś. i Kornelię Sz., Preludium Dymitrija Szostakowicza, rosyjskiego kompozytora z czasów wojny.
Na wiolonczeli zagrał także Antoni W., który zaprezentował preludium z 4 suity Jana Sebastiana Bacha. Z koleżanką, wiolonczelistką, Konstancją wykonali w duecie 17 Sonatę Boccheriniego, zaś Kornelia zagrała etiudę na wiolonczelę solo – Davida Poppera.
Maciek S. – pianista, zachwycił słuchaczy Polonezem Ignacego Paderewskiego (działacza niepodległościowego), zaś Janek N., na pianinie pięknie zaprezentował Etiudę wirtuozowską, austriackiego kompozytora, Carla Czernego.
Na koncercie nie zabrakło też puzonisty. Czarek M. wykonał miniaturę nieznanego rosyjskiego kompozytora. Zaprezentował też inny instrument dęty blaszany - tubę. Opowiedział o jego budowie i w zabawny sposób przedstawił, jak na tubie gra tubista, a jak wirtuoz. Za tę prezentację otrzymał głośne brawa.
Koncert zakończył skrzypek, Daniel D., który z ogromnym zaangażowaniem wykonał Poloneza Ogińskiego – Pożegnanie Ojczyzny. Tym ujmującym wykonaniem wzruszył wszystkich.
Ogromne brawa, słowa uznania i podziwu, uściski dłoni, serdeczność bijąca z serca to dla artystów najpiękniejsze podziękowania za spotkanie.
Nie obyło się również i tym razem bez wręczenia pięknych kartek, własnoręcznie wykonanych przez młodzież.
Ula Degucis i Lila Stypuła
27 listopada w świetlicy BSA odbyło się spotkanie wychowanków bursy i uczniów ze szkoły specjalnej. Graliśmy i śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, ale także inne utwory związane z polską kulturą. W ten sposób nawiązaliśmy do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uważam, że sprawiliśmy przyjemność nie tylko naszym kolegom ze szkoły specjalnej, ale także nam samym. Kiedy gramy dla innych sprawia to jeszcze większą radość. Na zakończenie koncertu otrzymaliśmy piękne kartki z życzeniami wykonane przez naszych kolegów, którzy z wielką radością wysłuchali wszystkich występów.
Emilia Kotowicz
„…sukces to zazwyczaj coś, co nie pochodzi od artysty, lecz …
od publiczności.”
Éric-Emmanuel Schmitt